Львiвський тролейбус

ІСТОРІЯ

Розвиток мережі на рубежі 50-х - 60-х років ХХ сторіччя

Влітку 1957 р. було збудовано лінію в район "Новий Львів". Вона пройшла від центру по вул. Стрийській, Козельницькій, Панаса Мирного, Угорській, Красучинській (Карбишева), Гданській (Героїв Крут) и Тернопільскій. Машини нового маршруту № 6 почали курсувати 8 серпня 1957 р. з інтервалом 7 - 8 хв.

У 1958 р. почалося будівництво нової лінії від центру до Клепарівської рогатки довжиною 2,5 км по осі вулиць по трасі: пл. Міцкевича - вул. 1 Травня (пр. Свободи) - вул. 700-річчя Львова (пр. Чорновола) - вул. Під Дубом - стадіон ОБО (пізніше - СКА). Рух тролейбусів по маршруту № 4 "пл. Міцкевича - стадіон ОБО" почався 1 серпня 1959 р., перед цим було закрито маршрут с таким же номером "пл. Міцкевича-Автобусний завод".

У жовтні - листопаді 1958 р. було реконструйовано контактну мережу в центрі міста, задля необхідності розвантаження пл. Міцкевича. Були влаштовані кільця на початку пр. Шевченка (сюди було перенесено кінцеві зупинки маршрутів № 5 та № 6) і біля фонтану на вул. 1 Травня (пр. Свободи). Одночасно з цим маршрут № 2 було зроблено наскрізним: "вул. Окружна - автобусний завод".

У 1960 р. почалося будівництво нового тролейбусного депо на 100 місць в районі автобусного заводу. До 7 листопада 1960 р. було закінчено будівництво нової ділянки тролейбусної лінії (2,1 км) від льотного поля до Скнилова, куда було скеровано машини нового маршруту № 7 "пл. Кропивницького - Скнилів". Одночасно із цим було ліквідовано двобічний рух по вул. Тобілевича і Федьковича, по цих вулицях стало здійснюватися рух тільки в напрямку центра, а у зворотньому напрямку рух було перенесено на пл. Кропивницького та вул. Коротку.

У серпні 1962 р. було отримано перший тролейбус Київ-2, збудований на київському заводі ім. Дзержинського, він вийшов на маршрут № 4.

У грудні 1963 р. відкрилася нова тролейбусна лінія по вул. Снопківській і Південній (нині вул. Стуса) до стадіону "Дружба", сюди було продовжено маршрут № 4.

Як автобус став тролейбусом

Перший тролейбус на базі старого автобусу ЛАЗ-695Б був зібраний кустарним способом на вагоноремонтному заводі ім. Жовтневої Революції в м. Баку у квітні 1962 р. У моторному відділі замість двигуна внутрішнього згоряння був розміщений тяговий електромотор, а у багажниках – компресор та пускові реостати. Дах було закріплено і на ньому монтовано струмоприймальні штанги. Навесні 1963 р. про цю новинку довідались на ЛАЗі і вирішили запровадити виробництво таких тролейбусів на автобусному заводі.

Представники автобусного заводу поїхали в Баку та оглянули нову машину. Після цього було досягнуто домовленості про передачу експериментальної машини на ЛАЗ. Цей тролейбус прибул навесні 1963 р. до Львова. На ЛАЗі за цим зразком, але вже у заводських умовах були виготовлені робочі креслення, за якими почалось складання перших машин, яки отримали позначення ЛАЗ-695Т. Бакинський тролейбус було передано в розпорядження тролейбусного депо ЛТТУ. Цей тролейбус з’явився на вулицях міста в травні 1963 р. Наприкінці червня 1963 р. із заводської брами вийшов перший тролейбус, який було зібрано в заводських умовах за зразком бакинського прототипу. У зв’язку з тим, що в його створенні брали участь інженери ЛАЗу та бакинського ТТУ, нову машину було названо «Дружба». Цей перший заводський тролейбус також вийшов на міські лінії.

Рада міністрів України схвалила цей тип тролейбуса. Він був відносно економічним, вимагав удвічі менше металу, ніж машини з Енгельса, продукував менше шуму завдяки м’якій підвісці. Щоправда, місткість його була дещо меншою. Усього протягом 1963 р. ЛАЗ виготовив 10 таких машин. У 1963 р. виробництво цих тролейбусів було передано Одеському автоскладальному заводу, де масовий випуск машин, що назвали там ОдАЗ-695Т, розпочався повесні 1964 р., першу партію було відправлено до Баку в липні 1964 р. Отримав нову продукцію і Львів. Деяку кількість тролейбусів на базі кузова ЛАЗ було виготовлено у 1963 р. й на Київському заводі ім. Дзержинського, де вони отримали назву Київ-5ЛА.

стор. 2 із 5

Розділ підготовлено з використанням матеріалу з книги С.А. Тархова "Iсторiя Львiвського трамваю"
Опубліковано з дозволу С.А. Тархова
© Львівський електротранспорт. 2006 - 2024 р.
Web-дизайн Дмитро Ковальов