Львiвський трамвай

ІСТОРІЯ

На рубежі століть

У 1992 р., у зв'язку із провалом проїзної частини на вул. Промислової через прорив каналізації, рух трамваїв до вул. Липинського (колишній Ульянівській) було припинено, маршрут № 6 було скорочено до депо № 2. У такий спосіб втратив під'їзнy колію й ТТРЗ, що на той час практично вже не працював, а незабаром і зовсім був закритий. Приблизно в цей же час було відмінено маршрут № 5.

В середині 90-х рр. у процесі реконструкції трамвайної колії по вул. Промисловій було збудовано коротку сполучну лінію по цій вулиці до стику з вул. Б. Хмельницького, а колії по вул. Волинській було розібрано, вагони 6-го маршруту стали ходити в цьому місці більш прямим шляхом.

З 1997 р. у Львові почали проводити реконструкцію трамвайної колії за принципово новою технологією з використанням безшумних широкоплощинних трамвайних плит. Такі плити виготовляються безпосередньо на підприємстві міста - спільному україно-чеському ТзОВ "Трамбетон-Україна". Першою ділянкою, на якій рейки було покладено на такі плити, стала ділянка на вул. Личаківської - від вул. Заньковецької до вул. Мечникова.

Улітку - восені 1998 р. за новою технологією було відремонтовано колії на вул. І. Франка на ділянці від вул. Зеленої до вул. Пекарської. Перший трамвай пройшов тут 31 жовтня. Регулярний рух розпочався 2 листопада за маршрутами: № 3 і № 4 по старому, № 1 - "Вокзал - Центр - вул. Личаківська", № 9 - "Вокзал - вул. І. Франка - пл. Галицька". Однак за місяць маршрути № 1 і № 9 повернули на колишні траси, а також було відкрито новий маршрут № 9А "Вокзал - вул. І. Франка - пл. Галицька".

В 1999 р. було відремонтовано ділянку вул. І. Франка від вул. Пекарської до пл. Митної, 18 вересня там пішли трамваї.

23 листопада 1999 р. маршрут № 9А було закрито.

Наприкінці 1990-х - початку 2000 рр. ліквідується система багатьох одиниць, у 1999 р. було розчіплeнo останні поїзди з вагонів КТ-4SU, а у 2001 р. останні поїзди Т-4SU, після цього вагони працюють тільки поодиноко. У 2001 - 2002 рр. у зв'язку з загальною кризою в Україні і повсюдних неплатежах, було кілька випадків відключення електроенергії ЛТТУ за борги. У такі дні трамваї та тролейбуси не ходили.

В 2001 р. знову було пущено трамвай № 5, але вже по маршруту вул. Княгині Ольги - вул. Замарстинівська. 7 березня 2002 р. відновився рух по реконструйованій лінії на вул. Промислової до вул. Липинського, але тепер трамваї більше не повертають на цю вулицю, колії на якій вирішено не відновлювати, а перетинаючи її, розвертаються на новозбудованому кільці.

У 2003 р. трамвайні колії на пл. Галицькій та вул. Князя Романа було демонтовано, а розворотне кільце для маршруту № 3 було влаштовано на пл. Соборній. З 20 листопада 2003 р. відновлено рух трамваю № 9А по маршруту Вокзал - пл. Соборна.

Реконструкція

2004 рік став роком початку повномасштабної реконструкції трамвайних колій. Відновлення почалося з реконструкції колій у районі Головної пошти. Рух трамваю по вул. Словацького було зупинено, тому що в цьому місці через великий потік автотранспорту завжди виникали затори, а для з'єднання вул. Дорошенка з вул. Коперника було споруджено новий проїзд за будинком пошти й обладнаний перший у Львові критий трамвайний термінал "Головна пошта", урочисте відкриття якого відбулося 29 жовтня.

З 1-го вересня 2004 р. було організовано новий маршрут № 8 вул. Вахнянина - вул. Княгині Ольги.

З вересня по листопад 2005 р. було проведено повну заміну трамвайної колії від вул. Дорошенка до вул. Театральної на ділянці, яка проходить через центральну вулицю Львова - проспект Свободи.

З 20-го березня 2006 р., у зв'язку з ремонтом колії на вул. Руській, було зупинено рух трамваїв через пл. Ринок. Маршрути № 1, № 2 і № 9 було спрямовано на час ремонту в обхід центру за наступною схемою: № 1 Вокзал - вул. Городоцька - вул. Гонти - вул. Підвальна - вул. Вітовського - Вокзал, № 2 вул. Коновальця - вул. Вітовського - вул. І. Франка - вул. Личаківська, № 9 Вокзал - вул. Вітовського - вул. Підвальна - вул. Гонти - вул. Городоцька - Вокзал. Під час реконструкції вул. Руська втратила своє знамените трамвайнe сплетіння, що існувало у цьому місці приблизно з кінця 60-х - початку 70-х рр. ХХ століття. (Раніше ділянка вул. Руській від пл. Ринок до вул. Федорова було одноколійною зі стрілками). Замість нього тепер тут було встановлено дві роздільні колії.

З 10 по 20 липня трамваї маршрутів №№ 1, 6, 9 та 9А, у зв'язку з ремонтом колій на перехресті вулиць Городоцької і Чернівецької, не заходили на Вокзал, а розверталися на території трамвайного депо № 1, після чого була проведена реконструкція й під'їзної колії до цього депо на вул. Городоцькій.

23 серпня 2006 р. було відновлено рух трамваїв через пл. Ринок, а вже з 29 серпня почалися роботи з реконструкції вул. Гонти та трамвайних колій на ній. Трамваї 7- го маршруту, на період ремонту, почали курсувати між вул. Шевченка та вул. Замарстинівській. Водночас із цим було збільшене число вагонів на маршруті № 8 "вул. Вахнянина - вул. Княгині Ольги".

Під час святкування 750-річчя Львова, яке відзначалося 30 вересня та 1 жовтня 2006 р., у центрі міста трамваї не ходили. Протягом двох днів святкування трамваї маршруту № 1 не ходили взагалі, а маршрути трамваїв № 2 і № 9 тимчасово було змінено. Зокрема, "двійка" курсувала з вулиці Пасічної на вул. Коновальця та у зворотньому напрямку по вулицях Івана Франка та Вітовського, а "девя’тка" курсувала за скороченим маршрутом 9А.

24 листопада було відкрито рух трамваїв маршрутів № 4, 5 і 7 по відремонтованій колії на вулиці Івана Гонти. Окрім встановлення безшумної трамвайної колії тут також було перемощено дорожнє покриття проїзної частини та тротуарів, відновлено благоустрій скверу, встановлено зовнішнє освітлення та проведено реконструкцію каналізаційних і водопровідних мереж.

У липні 2007 р. було розпочато ремонт покриття проїжджої частини вул. Мечникова з реконструкцією трамвайних колій. Маршрут № 7 з цього часу було спрямовано замість вул. Вахнянина на вул. Личаківську, а маршрут № 8 закрито.

У вересні з місцевого бюджету було виділено 5 млн. 300 тис. гривень на закупівлю 10 трамвайних вагонів у Німеччині. Ці вагони було доставлено до Львова у грудні, усього прийшло 11 вагонів, 10 куплених і один отриманий у подарунок. З них 6 вагонів надійшло з міста Ерфурт, а 5 з міста Гера. Всі трамваї чехословацького виробництва, моделі Tatra KT-4D. Вони були випущені в 1979 - 1987 рр., в 1990-х рр. пройшли модернізацію у Німеччині. П'ять трамваїв з Ерфурта надійшло у депо № 1, де їм було привласнено номери 1150 - 1154. Один вагон з Ерфурта і п'ять з Гери надійшло у депо № 2, де вони отримали номери 1155 і 1160 - 1164 відповідно. Це було перше за 17 років відновлення рухомого складу львівського трамваю. Нові вагони вийшли на лінію на початку 2008 р.

Наприкінці 2007 р. в трамваях знову почали встановлювати компостери, а з 5 лютого 2008 р. в трамваях та тролейбусах було введено нові квитки, які потрібно компостувати. Таким чином, після 12-ти річної перерви, до електротранспорту знову повернулась система оплати проїзду шляхом компостування талонів. Кондуктори спочатку займались продажем нових талонів і слідкували за тим, щоб пасажири не забували їх «пробивати», але з 18 вересня посаду кондуктора у львівському електротранспорті скасували, i частину з них перевели у контролери.

В червні 2008 р. у Німеччині у м. Гера, було закуплено ще одну партію б/в вагонів Tatra KT-4D - 6 шт., які одержало друге депо. Їм було привласнено номери 1165 — 1170. В серпні те саме депо поповнилось 5 вагонами з м. Ерфурт, але згодом вагони перевели у перше депо, де їм дали номери 1156 — 1159 та 1171.

З 3-го липня на реконструкцію було закрито пл. Торгову, в звязку з чим змінилась схема руху трамваїв: маршрут № 7 було тимчасово скасовано, а трамваї маршруту № 6 курсували по лінії: вул. Промислова - вул. Б. Хмельницького - вул. Підвальна - вул. І. Франка - вул. Вітовського - вул. С. Бандери - Вокзал.

З 10 липня 2008 р. було закрито на ремонт вулицю Генерала Чупринки на ділянці від вул. С. Бандери до вул. Київської. В звязку з чим рух трамваїв маршруту № 2 було припинено. "Двійку" розділили на два маршрути - № 2: "вул. Личаківська - вул. І. Франка - вул. Вітовського - вул. Коновальця" і новий маршрут № 2А: "вул. Личаківська - вул. Підвальна - пл. Ринок - вул. Дорошенка - вул. Коперніка - вул. С.Бандери - Вокзал". Причому робота маршрутів № 2 та № 2А, по мірі реконструювання нових ділянок колії, на деякий час припинялась повністю. З 23 вересня, в звязку із заміною пересічення трамвайних колій на перехресті вул. Чупринки з вул. Київською, було припинено також і рух трамваїв за маршрутами № 9 та № 9а. Маршрут № 1 працював за тимчасовою схемою: Залізничний вокзал – вул. С. Бандери – вул. Дорошенка – вул. І. Франка – вул. Мушака. Маршрут № 6 було скеровано з вул. Липинського замість вокзалу на вул. Кн. Ольги. З 14 жовтня було відновлено рух маршрутів № 2 та № 2А по новому пересіченні, а з 23 жовтня було відновлено рух також і за маршрутами № 1, № 9 та № 9А, а також знову змінилась тимчасова схема руху трамваїв за маршрутом № 6 - вони знову стали ходити на вокзал по вул. Вітовського та С. Бандери. З 1 листопада трамваї маршруту № 2 почали курсувати за схемою, яка діяла до початку ремонту вул. Чупринки, а маршрут № 2А було відмінено.

В серпні 2008 р. нарешті розпочалось довгоочікуване будівництво нової трамвайної лінії на Сихів, в звязку з чим з 27 числа рух транспорту по вул. Стуса було припинено. Розпочались земляні роботи на проїжджій частині вулиці. До кінця року тут вже було вкладено 180 метрів трамвайних шляхів від кінцевої маршруту № 4 в сторону Сихова.

Наприкінці жовтня 2008 р. завершилася розпочата ще у 2007 році реконструкція вул. Мечнікова, і з 27 числа на цій ділянці було відновлено рух трамваїв 7-го маршруту, які під час тривання ремонтних робіт на пл. Торговій почали ходити замість вул. Шевченка на вул. Замарстинівську, але згодом маршрут було скеровано на вокзал по вул. Дорошенка та С. Бандери. Заміна шляхів та реконструкція пл. Торгової завершилися наприкінці року, і з 28 грудня рух за маршрутами № 6 и № 7 було повністю відновлено за схемами, які діяли до ремонту.

стор. 7 із 7

Розділ підготовлено з використанням матеріалу з книги С.А. Тархова "Iсторiя Львiвського трамваю"
Опубліковано з дозволу С.А. Тархова
© Львівський електротранспорт. 2006 - 2024 р.
Web-дизайн Дмитро Ковальов